מדריך מקיף לקניית והתקנת מזוזות

מזוזה היא אחת מן הפרטים החשובים ביותר בבית היהודי. זו מצווה עשה מתוך התורה ונכתב בספר דברים פרק ו’, פסוק ט’: “וּכְתַבְתָּם עַל מְזוּזוֹת בֵּיתֶךָ וּבִשְׁעָרֶיךָ”. המזוזה מסמלת ומהווה זכירה קבועה למצוות התורה ומעידה על יחס הבית לערך ולקיום המצוות.

במדריך זה נעסוק בדרך לרכוש מזוזות כשרות ונסביר בצורה ברורה ומפורטת איך להתקין אותן בצורה נכונה.

1. רכישת מזוזות כשרות:

כאשר אתם מחפשים לרכוש מזוזה, הדבר הראשון שעליכם לוודא הוא שהיא כשרה ונכונה לכתיבת הפרשיות ובית המזוזה. יש לרכוש מזוזה רק מסופר סת”ם בעל אישור בכתב ממכון הסמכה, המסמך מסביר כי הסופר הוסמך לכתוב מזוזות ושהוא בקיא בכל הלכות הכתיבה המפורטות בספרי ההלכה.

2. בדיקת המזוזות:

אף אחרי רכישת מזוזות חדשות, מומלץ לבדוק אותן על-ידי מגיה – מי שבודק את המזוזה לאחר הכתיבה. אמנם זה אינו חובה, אך נפוץ לבדוק כדי לוודא שאין פגם בכתיבה.

3. התקנת המזוזות בבית:

המזוזה מותקנת על המשקוף בצד ימין של כניסת החדר או הבית. יש להתקין אותה בשליש העליון של המשקוף ולא צמודה לתקרה, במרחק של לפחות 8 ס”מ מתחת למשקוף. המזוזה מותקנת בהטייה, כך שהצד העליון מוטה כלפי פנים הפתח.

4. אילו חדרים חייבים במזוזה:

המזוזה נתקנת בחדרי שינה, חדרי עבודה, סלון ומטבח. לא נתקינה מזוזה בחדרי שירותים או בחדר אשפה, וגם לא במקומות שאינם מקום קבע כמו סוכה.

5. ברכה להתקנת המזוזה:

ברכת קביעת מזוזה: “בָּרוּךְ אַתָּה אֲדֹנָי אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו וְצִוָּנוּ לִקְבּוֹעַ מְזוּזָה.”

6. הדגשים נוספים:

מי שנכנס לבית חדש צריך להתקין מזוזה בהקדם, אפילו לפני חנוכת הבית. אסור לישון בבית שלא קיים בו מזוזה.
גם כאשר משכירים דירה, חייבים בקביעת מזוזה כי הם יגורים בה.
בכל מקרה של ספק, מומלץ לפנות לרב או לאדם אחר שבקיא בהלכות המזוזה.
עם ההנחיות הללו, אתם מוכנים לרכוש ולהתקין מזוזות בביתכם בצורה נכונה וכשרה.
זכרו, המזוזה מסמלת יחס קבוע ומחייב קיום המצוות והערכים היהודיים, לכן יש להתייחס למצווה זו ברצינות ובהקפדה על כשרות המזוזה.

לרכישת מזוזות לחץ